Nowe mandaty od 1 stycznia 2022 roku – istotne informacje

Wraz z nadejściem nowego roku 2022 wprowadzono dużo różnych zmian w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Do ich grona można zaliczyć między innymi zmiany w przepisach związanych z karaniem kierowców za różnego rodzaju wykroczenia. Obejmują one zarówno kwoty mandatów, jak również ilość i zasady pozbywania się punktów karnych. Warto więc zainteresować się tym tematem, ponieważ dotyczy on bardzo wielu osób.

Wraz z początkiem 2022 roku Policjanci posiadają prawo do wystawiania znacznie wyższych mandatów w porównaniu z poprzednimi latami. Warto poszukać w Internecie nowych taryfikatorów do pobrania, alby dowiedzieć się jakie są aktualne kary za poszczególne przewinienia.

Kary finansowe za zbyt szybką jazdę

Zaktualizowany taryfikator obejmuje przede wszystkim bardziej zaostrzone kary za przekroczenie dozwolonej prędkości. Najmniejszy mandat w wysokości 50 zł kierowca otrzyma w przypadku przekroczenia prędkości do 10 km/h. Maksymalna kara 2500 zł jest nakładana na kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o 71 i więcej km/h. Warto więc uniknąć problemów i strat finansowych poprzez przestrzeganie obowiązujących limitów.

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze?

Oczywiście mandaty i punkty karne można otrzymać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale również za wiele innych wykroczeń. Zgodnie z aktualnymi przepisami maksymalna ilość punktów karnych za najcięższe naruszenie zasad to już nie 10, a 15 punktów karnych. Prawo jazdy można więc stracić o wiele łatwiej, zwłaszcza że punkty kasują się nie po roku, ale po 2 latach licząc od dnia zapłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Liczby punktów nie da się już zmniejszyć w ramach kursów doszkalających. Dodatkowo im większa jest liczba punktów karnych, tym wyższa będzie stawka OC.