Najważniejsze zasady wymiany opon

Posiadacze samochodów muszą w Polsce jeździć po trasach w różnych warunkach drogowych, które są uzależnione od aktualnej pory roku. Oznacza to, że oprócz okresów ciepłych, mamy również do czynienia z okresami zimniejszymi, które charakteryzują się niskimi temperaturami oraz niekorzystnymi warunkami drogowymi. W zależności od warunków, należy zadbać o odpowiednie ogumienie, aby zapewnić sobie efektywną i bezpieczną jazdę.

Aktualnie mamy do czynienia z wieloma zmianami klimatycznymi, dlatego trudno jest określić kiedy jest idealny moment wymiany opon na zimowe lub letnie. Jedna prosta zasada mówi o tym, że opony letnie należy zakładać, gdy przez kilka tygodni na termometrach widnieje temperatura wyższa niż 7 stopni Celsjusza, a w przypadku niższej temperatury konieczne jest używanie opon zimowych.

Ogumienie letnie posiada inny bieżnik w porównaniu z oponami zimowymi, a także jest wykonane z innego typu gumy. To właśnie dzięki temu opony letnie lepiej radzą sobie z suchą i mokrą drogą w sezonie letnim, a opony zimowe są lepsze na lodzie, śniegu albo w błocie.

O czym pamiętać przy wymianie opon?

Przy wymianie opon kierunkowych należy zwrócić uwagę na prawidłowy kierunek toczenia, który jest wskazany na bieżniku. Opona, którą założono niezgodnie ze wskazanym kierunkiem zużyje się o wiele szybciej oraz będzie generować duży hałas. Oprócz tego straci ona swoją optymalną przyczepność.

Istotną kwestią jest odpowiednio mocne dokręcenie śrub kół. Dzięki temu nie poluzują się one i nie spadną podczas jazdy. Nie należy jednak ich przekręcić, ponieważ ewentualne, późniejsze zapieczenie utrudnia demontaż.

Przy wymianie ogumienia warto sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w oponach. Dobrym pomysłem jest też wyważenie ogumienia u wulkanizatora. Przy okazji dobrze jest sprawdzić amortyzatory, które odpowiadają za właściwe stykanie się opony z drogą. Wymiana opon to czynność, którą można przeprowadzić samodzielnie, ale warto skorzystać z usług fachowców, tym bardziej, że kosztuje to tylko kilkadziesiąt złotych.