Skuteczne odklejanie naklejki z szyby

Czasami sytuacja wymaga wymiany tablic rejestracyjnych w aucie (sprzedaż pojazdu, itp.). Razem z nimi konieczne jest usunięcie naklejki z szyby. Czynność ta potrafi być irytująca dla wielu kierowców.

Każdy samochód zarejestrowany w naszym kraju musi posiadać na szybie naklejkę z numerem rejestracyjnym. Jest ona wykonana z grubej folii, jednak trudno jest ją usunąć poprzez zwyczajne podważenie paznokciami. Jest to bowiem element dwuwarstwowy zaprojektowany tak, aby trudno było go podrobić. Grubszą warstwę wierzchnią można odkleić bardzo łatwo, ale warstwa przyklejona do szyby jest problematyczna. Istnieją jednak sposoby na usunięcie takiej naklejki bez skrobania i rysowania szyby.

Jak łatwo i bezproblemowo odkleić naklejkę rejestracyjną?

Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o odpowiednią temperaturę. Wysokie ciepło pozwoli na rozpuszczenie kleju i sprawi, że folia uzyska lepszą elastyczność, więc naklejka nie będzie pękać i rwać się podczas odklejania. Warto więc pozostawić auto na słońcu. W pochmurny dzień można ogrzać strefę naklejki przy pomocy suszarki do włosów albo opalarki. W przypadku opalarki należy unikać punktowego rozgrzewania szyby, która może przez to pęknąć oraz trzeba uważać na deskę rozdzielczą.

Kolejnym etapem jest podważenie naklejki przy pomocy skrobaczki, żyletki albo nożyka do tapet. Można też spryskać naklejkę płynem do szyb, aby uzyskać lepszy poślizg. Po podważeniu jednego rogu, można powoli wycinać całość. Można też użyć do tego kombinerek. Ważne jest, aby zwrócić uwagę czy odrywane są obie warstwy.

Po wszystkim konieczne jest oczyszczenie szyby z resztek kleju przy pomocy żyletki. Nastepnie warto użyć benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci. Końcowym etapem jest umycie całej szyby płynem, po czym szyba jest gotowa do przyklejenia nowej naklejki.